ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଉପବାସରେ ଏହି କାହାଣୀ ପଢନ୍ତୁ, ଆପଣ ଏହି ୨ଟି ଲାଭ ପାଇବେ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଉପବାସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ସୋମବାର, ମେ ୩୦ ଆଜିର ଦିନରେ ପଡୁଛି । ଏହି ଦିନ, ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ବଟବୃକ୍ଷକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ଏବଂ ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ

Advertisement
ଉପବାସର କାହାଣୀ ଶୁଣନ୍ତି କିମ୍ବା ପଢନ୍ତୁ । ତିରୁପତିଙ୍କ ଜ୍ୟୋତିଷ ଡଃ. କୃଷ୍ଣ କୁମାର ଭରଭା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାବିତ୍ରୀ ଯମରାଜରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସତ୍ୟଭାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଯମରାଜଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ଧର୍ମ ଏବଂ ଚତୁରତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ । ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଉପବାସ କଥା କ’ଣ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

Keeping up tradition - OrissaPOST

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଉପବାସ କାହାଣୀ …


କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ସନ୍ତାନ ରାଜା ରଶି ଅଶ୍ୱପତିଙ୍କ ଝିିଅ ଥିଲେ । ସାବିତ୍ରୀ ଡ୍ୟୁମାଟସେନାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସତ୍ୟବାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ନାରଦା ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ପିତା ଅଶ୍ୱପତିଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସତ୍ୟବାନ୍ ଗୁଣବାନ ଏବଂ ଧର୍ମପରାୟଣ, କିନ୍ତୁ ସେ ଅଳ୍ପ ସମୟର ଅଟନ୍ତି । ବିବାହର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ମରିବେ । ବାପା ସାବିତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହୁତ ବୁଝାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସତ୍ୟବାନ୍ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ, ସେ ଆଉ ବିବାହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସତ୍ୟବାନ୍ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିଲେ, ସାବିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ନାରଦ ଜୀ ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କହିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁ ଦିନ ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ଥିର ହେଲା, ସେ କାଠ କାଟିବା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ତେଣୁ ସାବିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ । ସତ୍ୟବାନ୍ ଗଛ ଉପରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ସେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କଲେ । ସେ ବାଉଁଶ ଗଛ ତଳେ ଆସି ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ କୋଳରେ ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୋଇଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ସାବିତ୍ରୀ ଦେଖିଲେ ଯେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସହିତ ଯମରାଜ ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ଜୀବନ ନେବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ଜୀବନ ବହନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସାବିତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପଛରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

(watch now) then subscribe our youtube chhanel BNS Bhakti


କିଛି ସମୟ ପରେ ଯମରାଜ ଦେଖିଲେ ଯେ ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେ ପୃଥିବୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତ୍ୟବାନ୍‌ଙ୍କ ସହିତ ଅଛ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଫେରିଯାଅ । ସାବିତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁଆଡେ ଯାଆନ୍ତି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେବା ପତ୍ନୀଙ୍କ ଧର୍ମ ଅଟେ । ଯମରାଜ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଧର୍ମରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେଲେ ଏବଂ ଏକ ବର ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଶାଶୁଙ୍କ ଆଖି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସାବିତ୍ରୀ ଏକ ବର ମାଗିଥିଲେ । ଯମରାଜ ସେହି ବର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଯମରାଜ ଦେଖିଲେ ଯେ ସାବିତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେ ପୁନର୍ବାର ଏକ ବର ମାଗିଲେ । ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କ ହଜିଯାଇଥିବା ଚକ୍ଷୁକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସାବିତ୍ରୀ ଏକ ବରି ମାଗିଥିଲେ ।

ଯମରାଜ ମଧ୍ୟ ସେହି ଉତ୍ସାହକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ସାବିତ୍ରୀ ଯମରାଜଙ୍କ ଅନୁସରଣ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ଯମରାଜ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ବର ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ୧୦୦ ପୁତ୍ରର ମାତା ହେବା ପାଇଁ ସାବିତ୍ରୀ ଏକ ବର ମାଗିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଯମରାଜ, ସାବିତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୦୦ ପୁତ୍ରର ମାତା ହେବାର ବର ପ୍ରଦାନ ମଧ୍ୟ କଲେ ପରେ ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ଜୀବନ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ।


ସାବିତ୍ରୀ ସେଠାରୁ ଫେରି ବର ଗଛ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ । ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ସତ୍ୟବାନ୍ ପୁନରୁଜ୍ଜିବିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯମରାଜ ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଧର୍ମ ହେତୁ ସତ୍ୟବାନ୍ ପୁନର୍ବାର ଜୀବନ ପାଇଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ମଧ୍ୟ ହଜିଯାଇଥିବା ଚକ୍ଷୁ ପାଇଲେ । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ପରି ଚଳିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସେବେ ଠାରୁ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ବଟ ସାବିତ୍ରୀ ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁଅକୁ ସୁଖ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସୁଖୀ ହୁଏ ।

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!