ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସବୁଠାରୁ କମ ପାଠୁଆ, କେଉଁ ମନ୍ତ୍ରୀ କେତେ ପାଠୁଆ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ମୁମ୍ବାଇ -: ୪୦ ଦିନ ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସିନ୍ଦେ ସରକାରଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଶେଷରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ଶିବସେନାରୁ ୯ ଜଣ ଏବଂ ବିଜେପିରୁ ୯ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ସିନ୍ଦେ କ୍ୟାବିନେଟରେ ମୋଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ସହ ସମ୍ପତ୍ତି ବାବଦରେ କହିବୁ | ରତ୍ନଗିରି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଜିତିଥିବା ଶିବସେନା ବିଧାୟକ ଉଦୟ ସାମନ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ସାମନ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ଆଫିଡେଭିଟରେ ଜଣେ କୃଷକ ତଥା ସମାଜସେବୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସାମନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ୧୯ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାମନ୍ତଙ୍କ ପରେ ଯୁବ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫୨ ବର୍ଷୀୟ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଚୌହାନଙ୍କ ନାମ ରହିଛି |

Advertisement

ଏଥି ସହିତ ଶିବସେନା ଟିକେଟରେ ଜିତିଥିବା ଦୀପକ କେସରକର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି |୨୦୧୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​୬୭ ବର୍ଷୀୟ କେସରକର ସାୱନ୍ତୱାଡି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଜିତିଥିଲେ। କ୍ୟାବିନେଟରେ ଥିବା ୧୧ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୫୮ ବର୍ଷ ବୟସ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଶିକ୍ଷିତ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ। ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ଦୁଇ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଶମ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ଏବଂ ସନ୍ଦୀପନ ରାଓ ଭୁମରେ ରହିଛନ୍ତି | ସିନ୍ଦେ କ୍ୟାବିନେଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ୨୦ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି କୋଟିପତି। ଶିବସେନାର ସନ୍ଦୀପନ ରାଓ କ୍ୟାବିନେଟର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ମନ୍ତ୍ରୀ। ୨୦୧୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସନ୍ଦୀପନ ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୨.୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମଙ୍ଗଲ ପ୍ରଭାତ ଲୋଡା କ୍ୟାବିନେଟର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ । ୨୦୧୯ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଆଫିଡେଭିଟରେ ​​ଲୋଡାଙ୍କର ମୋଟ ୪୪୧.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!