ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଜିବନ ବିପଦମୁକ୍ତ ହେଲା, ସାଲ୍ୟୁଟ୍ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ମହନୀୟତା ପାଇଁ

ମାଲକାନଗିରି -: ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଅସହାୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ଯବାନ । ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ବଢ଼ିଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡର ଡିଆରଜି ଯବାନ । ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ବାସ କରିଥିବା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ନେବା ଘଟଣା ଏବେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ସଂଉଟୁଛି । ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି ସୀମାନ୍ତ ଦନ୍ତେୱାଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଗମ ରେୱଲି ଗ୍ରାମରେ ।

ମାଓବାଦୀମାନେ ରେୱାଲି ଗାଁର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ରାସ୍ତା କାଟି ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଯବାନ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବାରୁ ନକ୍ସଲ ଏଭଳି କରିଥିଲେ । ରାସ୍ତା କାଟି ଯିବାରୁ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳକୁ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ରେୱାଲି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା କୁର୍ମା ନନ୍ଦେ(୩୫) ପ୍ରସବ ବେଦନା ଯୋଗୁଁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଡାକିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାସ୍ତା କଟା ଯାଇଥିବାରୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲା । ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିବାର ଦେଖି ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁୁ ଏକ ଖଟିଆରେ ବୋହି ନିଆଯାଇଥିବାର ଦେଖିଲେ ।

Advertisement

ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମାନବିକତା ଦେଖାଇ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକ ଖଟରେ କାନ୍ଧରେ ଉଠାଇ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ତା’ପରେ ତାଙ୍କୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିରେ ବସାଇ ପାଲନାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ମହିଳା ଏକ ସୁସ୍ଥ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ ।ଦନ୍ତେବାଡ ଡିଅରଜି ଯବାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଣ୍ଟାରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରସବ ସହଜରେ ହୋଇପାରିଲା ଏବଂ ଉଭୟ ମା ଏବଂ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି ।

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!